2008-2009 Wrestling Season Results

Welcome to the Anderson High School Wrestling Team match results and videos provided by the Wrestling Booster Club. The videos are provided as a courtesy by parents taping matches. Not all matches were recorded and some are partial recordings. Those matches that have a video will show the opponent’s name in blue. The video can be launched by clicking on the opponent’s name. You will need a media player that can play Windows Media Files on your PC to watch the video. A free one is Microsoft’s Windows Media Player available at www.windowsmediaplayer.com.

Wrestler’s records are shown below and taken from the team’s scorebook or as recorded off the videos. WBD means win by decision. WBF mean win by a fall. WBMD means a win by a major decision which is 8 or more points. WBTF means win by a technical fall which is a 15 point or greater advantage. 3 different wrestler records are presented below; overall, “weight record”, and “Region 4 weight record”. The weight record does not include losses when the wrestler wrestled up a weight class and lost, but wins at higher weight classes are included. The Region 4 record is the wrestler’s performance against other varsity wrestlers from Anderson’s region in the State (Region 4) at the weight the wrestler will wrestle at in the regional tournament. This gives an indication of how they will likely do at the Regional meet in San Antonio on February 13th and 14th. Opponent rankings are taken from the Inside Texas Wrestling website rankings (www.insidetexaswrestling.com).

Match results are included and calculated as follows. The final points scored in a decision match as shown with the Anderson score first and opponent’s score next. For wins by a fall (pin), 3 points were added to the score at the time of each pin. The wrestler that pinned his opponent received an extra 3 points on top of the score at that time as shown on the video because if they didn’t get the pin call they would have received another 3 points for a near fall. Matches with an asterisk (*) are estimated final scores because the video doesn’t exist. The presumption is that there was a takedown worth two points followed by a pin worth three, so many of these matches are estimated as 5-0, particularly for 1st period pins. The season point totals for each wrestler are on three lines; the first line is their cumulative points for and against, followed by their match average for and against, followed on the last line by their season total point differential. A positive number indicates the wrestler out pointed his opponents.

If you have additional video, corrected information, opponents’ names, non-recorded match results, bad link reports, or any suggestions, please email: psquier@sbcglobal.net.

Coach Nathan Clift

Region IV Championship Team Results

Another Top 10 finish for the Trojans!

See the Boys Awards Presentation

Team

Points

Finish

Bowie

239

1st

Vista Ridge

199.5

2nd

Westlake

174.5

3rd

Bryan

148.5

4th

La Joya

114.5

5th

SA MacArthur

64

6th

SA Reagan

64

6th

SA Madison

63

8th

Anderson

61.5

9th

McAllen Rowe

60

10th

Churchill

52

11th

CC Carroll

49

12th

McAllen

49

12th

CC King

44.5

14th

Leander

42.5

15th

56 Schools had a regional qualifier in Region IV

Regional Placers:

     Austin Moore, Regional Champion

     Jack Squier, Regional Runner-up

     Daisy Gonzalez, 3rd place

     Lee Nardo, 6th Place

 

District 27 Championship Team Results

We won our 14th consecutive District Championship!

See the Awards Presentation and Celebration

Team

Points

Finish

Anderson

201

Champions!

McCallum

142

2nd

Lanier

113

3rd

LBJ

110.5

4th

Reagan

55

5th

Eastside

0

6th

Team Dual Results

Date

Trojans

Opponent

Opp Score

Result

11/18/08

58

Texas School for the Deaf

24

Win

11/25/08

27

Vista Ridge

60

Loss

12/3/08

28

Westlake

57

Loss

12/3/08

59

Pflugerville

20

Win

12/10/08

71

Lanier

6

Win

1/7/09

54

Austin High

36

Win

1/14/09

72

McCallum

12

Win

1/17/09

53

Pflugerville (down 3 guys)

24

Win

1/17/09

36

Travis (down 3)

42

Loss

1/17/09

15

MacArthur (down 3

66

Loss

1/17/09

54

Houston Lee (down 3)

18

Win

1/21/09

57

Akins

18

Win

1/21/09

54

LBJ

36

Win

1/23/09

33

McAllen Nikki Rowe (down 3)

48

Loss

1/23/09

49

Corpus Christi Ray (down 3)

33

Win

1/23/09

47

Sharyland (down 3)

39

Win

1/24/09

29

McAllen High (down 2)

54

Loss

1/24/09

42

La Joya Juarez-Lincoln (down 2)

27

Win

1/31/09

50

Crockett

18

Win

1/31/09

9

Bowie (down 4)

55

Loss

Totals

897 avg=45

20 opponents

693 avg=35

13-7 65%

 

Team Tournament Results

Date

Tournament

Location

Points

Finish

Placers

11/22/08

Capital City Classic

Delco Center

88.5

8 of 22

1st – 103, Jordan Krenek

2nd – 140, Austin Moore

4th – 180, Evan Durrant

12/5-6/08

The Woodlands Invitational

Woodlands HS, The Woodlands

35.0

28 of 35

5th – 140, Austin Moore

12/12/08

Russ Pederson Invitational

Johnson HS, San Antonio

91.0

6 of 22

1st – 140, Austin Moore

2nd – 160, Zeke Solomon

3rd – 103, Lee Nardo

3rd – 152, Jack Squier

3rd – 285, Riley Holmes

12/20/08

Doc Hess Invitational

Bryan HS, Bryan

49.0

21 of 54

2nd – 140, Austin Moore

1/3/08

Akins Eagle Invitational

Delco Center

95.0

9 of 17

1st – 140, Austin Moore

1st – 152, Jack Squier

3rd – 160, Zeke Solomon

1/10/09

Centex Invitational

Delco Center

90.5

11 of 34

1st – 152, Jack Squier

2nd – 140, Austin Moore

4th – 103, Lee Nardo

 

 

 

 

 

 

 

 

Varsity Wrestlers

(Click here for JV wrestlers)

(Click on their name to advance to their stats)

Weight

Name

Year

Total Points

Points %

Overall Record

Win %

130

Daisy Gonzalez

Senior, 1st

87-92

49%

8-9

47%

152

Claire Lack

Sophomore, 1st

24-37

39%

3-7

30%

103/112

Lee Nardo

Junior, 3rd

263-179

60%

26-17

59%

103/112

Jordan Krenek

Sophomore, 1st

149-151

50%

22-7

76%

119

Zach Flores

Freshman

36-98

30%

4-11

27%

125

Rodrigo Rodriquez

Senior, 1st

4-35

10%

1-4

20%

130

Armin Salek

Senior, 1st

120-198

38%

11-18

38%

130/135

Gus Alvarez-Teran

Junior, 2nd

2-21

9%

1-4

20%

135

Bobby Arreola

Sophomore, 2nd

35-104

34%

4-10

29%

140

Riley Gravelle

Freshman

0-10

0%

2-2

50%

140/145

Austin Moore

Senior, 4th

316-80

80%

39-7

85%

140/145

Michael Monroe

Sophomore

1-25

4%

1-4

20%

145

Fletcher Roberts

Freshman

0-15

0%

1-3

25%

145/152

Robert Newberry

Sophomore, 1st

81-92

47%

10-11

48%

152/160

Jack Squier

Senior, 4th

394-140

74%

42-10

81%

160

Calvin Ingram

Sophomore, 2nd

46-37

55%

4-2

67%

160/171

Zeke Solomon

Senior, 4th

227-123

65%

27-13

68%

171/180

Evan Durrant

Senior, 4th

286-201

59%

23-20

53%

180/189

Bryan Menke

Sophomore, 2nd

44-114

28%

5-15

25%

180/189

Robbie Tarantolo

Sophomore, 2nd

127-198

39%

19-18

51%

215

Evan Rakoover

Freshman

12-28

30%

6-4

60%

215

Jacob Gonzales

Freshman

14-70

17%

3-9

25%

285

Anthony Gonzales

Junior, 1st

34-42

45%

6-5

55%

285

Riley Holmes

Sophomore, 2nd

76-110

41%

14-16

47%

 

 

Team

2378-2200

52%

282-226

56%

 

Varsity Team Leaders

Overall Wins

Jack Squier

42

Austin Moore

39

Zeke Solomon

27

Lee Nardo

26

Evan Durrant

23

Jordan Krenek

22

Robbie Tarantolo

19

Riley Holmes

14

Armin Salek

11

Robert Newberry

10

Daisy Gonzalez

8

Evan Rakoover

6

Anthony Gonzales

6

Bryan Menke

5

Zach Flores

4

Bobby Arreola

4

Calvin Ingram

4

Claire Lack

3

Jacob Gonzales

3

Riley Gravelle

2

Rodrigo Rodriguez

1

Gus Alvarez-Teran

1

Michael Monroe

1

Fletcher Roberts

1

Winning %

(5 or more varsity wins)

Austin Moore

85%

Jack Squier

81%

Jordan Krenek

76%

Zeke Solomon

68%

Lee Nardo

60%

Anthony Gonzales

55%

Daisy Gonzalez

53%

Evan Durrant

53%

Robbie Tarantolo

51%

Region 4 Wins and %s

at district weight

Austin Moore

31-1

97%

Jack Squier

32-3

91%

Zeke Solomon

16-8

67%

Jordan Krenek

10-5

67%

Lee Nardo

14-8

64%

Robert Newberry

10-7

59%

Anthony Gonzales

5-4

56%

Evan Durrant

16-14

53%

Daisy Gonzalez

8-7

53%

Riley Holmes

13-13

50%

Matches Wrestled

(excludes forfeit wins)

Jack Squier

50

Austin Moore

43

Evan Durrant

41

Zeke Solomon

39

Lee Nardo

38

Robbie Tarantolo

32

Riley Holmes

27

Armin Salek

24

Jordan Krenek

20

Robert Newberry

18

Bryan Menke

18

Daisy Gonzalez

17

Zach Flores

15

Total Points

Jack Squier

394

Austin Moore

316

Evan Durrant

286

Lee Nardo

268

Zeke Solomon

227

Jordan Krenek

149

Robbie Tarantolo

127

Armin Salek

120

Daisy Gonzalez

87

Robert Newberry

81

Riley Holmes

76

Calvin Ingram

46

Bryan Menke

44

Points %

Austin Moore

80%

Jack Squier

74%

Zeke Solomon

65%

Lee Nardo

59%

Evan Durrant

59%

Calvin Ingram

55%

Jordan Krenek

50%

Daisy Gonzalez

49%

Highest Average Offensive Points per Match

Jack Squier

7.88

Jordan Krenek

7.45

Austin Moore

7.35

Lee Nardo

7.05

Evan Durrant

6.98

Zeke Solomon

5.82

Daisy Gonzalez

5.12

Armin Salek

5.00

Robert Newberry

4.50

Robbie Tarantolo

3.97

Lowest Average Points Allowed per Match

Austin Moore

1.86

Jack Squier

2.80

Zeke Solomon

3.15

Anthony Gonzales

3.82

Riley Holmes

4.07

Bryan Menke

4.33

Lee Nardo

4.89

Robert Newberry

5.11

Evan Durrant

5.15

Daisy Gonzalez

5.41

Average Match Points Differential

Austin Moore

5.49

Jack Squier

5.08

Zeke Solomon

2.67

Evan Durrant

2.18

Lee Nardo

2.16

Pins

Jack Squier

25

Austin Moore

24

Evan Durrant

16

Robbie Tarantolo

12

Zeke Solomon

10

Jordan Krenek

9

Riley Holmes

7

Anthony Gonzales

6

Daisy Gonzalez

5

Lee Nardo

5

Zach Flores

4

Robert Newberry

4

Bryan Menke

3

Armin Salek

2

Calvin Ingram

1

Evan Rakoover

1

1st Period Pins

Jack Squier

13

Austin Moore

8

Evan Durrant

8

Zeke Solomon

6

Anthony Gonzales

5

Riley Holmes

5

Robbie Tarantolo

4

Daisy Gonzalez

4

Lee Nardo

2

Jordan Krenek

2

Zach Flores

2

Bobby Arreola

1

Calvin Ingram

1

Bryan Menke

1

Evan Rakoover

1

Pins Under a Minute

Riley Holmes

0:10

Austin Moore

0:24

Zeke Solomon

0:27

Zach Flores

0:28

Daisy Gonzalez

0:30

Jack Squier

0:31

Zeke Solomon

0:31

Daisy Gonzalez

0:36

Zeke Solomon

0:37

Bryan Menke

0:38

Robbie Tarantolo

0:40

Evan Durrant

0:44

Jack Squier

0:45

Robbie Tarantolo

0:45

Robbie Tarantolo

0:46

Jack Squier

0:47

Anthony Gonzales

0:49

Jack Squier

0:51

Calvin Ingram

0:53

Daisy Gonzalez

0:59

Technical Fall Wins (15 point win)

Lee Nardo

5

Evan Durrant

4

Jack Squier

2

Daisy Gonzalez

1

Armin Salek

1

Austin Moore

1

Zeke Solomon

1

Major Decisions (8 or more points)

Lee Nardo

4

Jack Squier

3

Austin Moore

2

Zeke Solomon

2

Evan Durrant

1

Robbie Tarantolo

1

17 or more Points in a Match

Armin Salek

12/10/08

28

Evan Durrant

2/7/09

22

Lee Nardo

1/31/09

21

Bobby Arreola

1/21/09

21

Calvin Ingram

1/23/09

21

Evan Durrant

1/10/08

21

Evan Durrant

11/22/08

19

Daisy Gonzalez

2/13/09

18

Jack Squier

1/31/09

18

Zeke Solomon

1/9/09

18

Robert Newberry

2/7/09

17

Robert Newberry

1/7/09

17

Jack Squier

1/3/09

17

Jack Squier

12/20/08

17

Evan Durrant

1/23/09

17

Shutout Decisions

(full six minute match shutouts)

Austin Moore

3

Jack Squier

1

Matches with no points allowed (includes Fall wins)

Jack Squier

22

Austin Moore

19

Zeke Solomon

11

Evan Durrant

11

Lee Nardo

6

Anthony Gonzales

5

Daisy Gonzalez

3

Robbie Tarantolo

3

Riley Holmes

3

Jordan Krenek

2

Zach Flores

1

Robert Newberry

1

Calvin Ingram

1

Bryan Menke

1

Evan Rakoover

1

Least # of Times Pinned

Austin Moore

0

Jack Squier

2

Jordan Krenek

2

 

Versus Top Opponents

 

Weight

 

Name

 

Record

 

Win %

% of losses to Top Opp

Versus Regional Qualifiers

Versus State Qualifiers

Record

Win %

Record

Win %

103/112

Lee Nardo

26-17

60%

29%

8-5

62%

0-3

0%

103/112

Jordan Krenek

22-7

76%

57%

5-4

56%

0-3

0%

130

Armin Salek

11-18

38%

56%

0-10

0%

0-3

0%

140

Austin Moore

39-7

85%

100%

11-1

92%

5-7

42%

145

Robert Newberry

10-11

48%

45%

1-5

17%

0-0

0%

152

Jack Squier

42-10

81%

100%

17-6

74%

2-8

20%

160

Zeke Solomon

27-13

68%

62%

2-7

22%

0-5

0%

171

Evan Durrant

23-20

53%

55%

3-11

21%

1-4

20%

180/189

Robbie Tarantolo

19-18

51%

61%

3-11

0%

0-3

0%

285

Riley Holmes

14-16

47%

44%

0-6

0%

0-2

0%

 

 

202-121

63%

 

50-66

43%

8-38

17%

 

Daisy Gonzalez, Senior

130

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

2-27-09

Emily Harvey

Keller Central

128

State Championships

LBD 5-16

5-16

Finishes a great first year of wrestling!

2-27-09

Kathleen Farmer

Katy

128

State Championships

LBF 1:08

1-7

Opponent came in 5th place in State!

2-14-09

Regional Championship

Tournament

128

Regionals - SA

3rd Place

 

Daisy wins 3rd in Region IV – Going to State!!!

2-14-09

Denise Yanez

McAllen Memorial

128

Regionals – SA

WBF 2:40

7-2

Daisy beats the 4th seed to win 3rd place!

2-14-09

Liz Villareal

Weslaco

128

Regionals – SA

WBF 1:34

5-1

 

2-14-09

Dominque Farrera

SA Roosevelt

128

Regionals – SA

LBF 0:41

0-5

Daisy loses to regional champion

2-13-09

Shelby Gelabert

CC Ray

128

Regionals – SA

WBD 5-2

5-2

Daisy beats the #2 regional seed!

2-13-09

Ashley Zaragoza

PSJA

128

Regionals – SA

WBTF 18-1 4:19

18-1

Dominant technical fall win!

2-7-09

District Championship

Tournament

128

Delco Center

1st Place

 

Daisy is the District 27 Champion!

2-7-09

Allie Kleinberg

LBJ

128

Regionals – SA

WBD 9-5

9-5

 

12-13-08

Allison Esquivel

Pflugerville

138

SA Johnson

LBF 2:10

3-5

Opponent was State Qualifier

12-13-08

Sydnie Tafolla

Churchill

138

SA Johnson

WBF 0:59

5-0

 

12-13-08

Dominique Farrera

SA Roosevelt

138

SA Johnson

LBD 9-15

9-15

Opponent was State Qualifiere

12-10-08

L Monroy

McCallum

138

Lanier

WBF 0:30

5-0

 

12-05-08

Rayshel Newman

Brazoswood

138

Woodlands

LBMD 4-12

4-12

 

12-03-08

Allison Esquivel

Pflugerville

138

Anderson

LBF 2:30

0-5

Opponent was State Qualifier

11-22-08

Unknown

LBJ opponent?

138

Capital Classic

LBF 3:36

6-11

 

11-22-08

Kelsey Lopez

SA MacArthur

138

Capital Classic

WBF 0:36

5-0

 

11-22-08

Judith Jaramillo

LBJ

138

Capital Classic

LBF 1:00

0-5

 

 

Overall

8-9

87-92

49%

 

Weight

8-9

Region 4

8-9

 

Claire Lack, Freshman

152

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

1-21-09

Kassandra Ramirez

Akins

138

Anderson

WBF 1:13

5-0

Shutout first period pin!

1-17-09

Vanessa Garcia

MacArthur

128

McCallum Duals

LBF 0:46

0-5

 

1-17-09

Latea Keeler

Shoemaker

138

McCallum Duals

WBF 1:00

5-0

Shutout first period pin!

1-17-09

Allison Esquivel

Pflugerville

138

McCallum Duals

LBF 1:00

0-5

 

1-17-09

Daisy Mijango

Shoemaker

138

McCallum Duals

WBF 0:46

5-0

Shutout first period pin!

12-13-08

Carley Tipton

SA Reagan

168

SA Johnson

LBF 1:30

0-5

Claire comes in 2nd at Pederson Invitational

12-10-08

G Perez

McCallum

148

Lanier

LBD 3-4

3-4

 

12-03-08

Allison Esquivel

Pflugerville

148

Anderson

LBF 0:56

0-5

 

11-22-08

Kumary Giron

LBJ

148

Capital Classic

LBD 6-8

6-8

 

11-22-08

Trenita Frazier

SA Roosevelt

148

Capital Classic

LBF 0:50

0-5

 

 

Overall

3-7

24-37

39%

 

Weight

3-7

Region 4

3-7

 

 

Lee Nardo, Junior

103/112

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

 

 

 

 

 

 

 

 

2-14-09

Regional Championship

Tournament

103

Blossom Center

6th place!

 

Lee takes 6th place at regional tournament!!!

2-14-09

Jeremy Poe

MacArthur

103

Regionals – SA

LBD 0-7

0-7

Opponent places 4th at regionals! (wins wrestle back)

2-14-09

Edgar Davilla

Bryan

103

Regionals – SA

LBF 4:00

4-8

 

2-14-09

Trey Guzman

CC Carroll

103

Regionals – SA

WBD 10-3

10-3

Regional qualifier win

2-13-09

Justin Ramirez

Weslaco

103

Regionals – SA

WBD 3-1

3-1

Regional qualifier win

2-13-09

Scott Lampi

Vista Ridge

103

Regionals – SA

LBMD 2-13

2-13

Opponent placed 2nd at regionals!, State Qualifier

2-13-09

David Garcia

Weslaco East

103

Regionals – SA

WBD 5-3

5-3

Regional qualifier win

2-7-09

District Championship

Tournament

103

Delco Center

1st place!

 

Lee is District 27 Champion!!

2-7-09

Tan Le

McCallum

103

Districts – Delco

WBF 2:38

15-0

Dominating win for repeat District Championship!, regional qualifier

1-31-09

Matthew French

Crockett

112

Burger Center

WBD 21-16

21-16

Avenges earlier pin

1-24-09

Espirio Campos

Juarez-Lincoln

112

La Joya

LBF 4:40

9-5

Was up 9-2 and got stuck

1-24-09

Henry Soto

McAllen

103

La Joya

LBF 3:05

7-4

Was up 7-1 and got stuck

1-23-09

Luis Santos

Sharyland

112

La Joya

LBD 2-8

2-8

Wrestled up

1-23-09

Zachary Moreno

Corpus Christi Ray

112

La Joya

WBD 6-1

6-1

Wrestled up

1-23-09

Mr. Forfeit

McAllen Rowe

112

La Joya

WBFF

0

Dual forfeit win

1-21-09

Jesse Rocha

Akins

103

Anderson

WBMD 12-4

12-4

Major win, regional qualifier

1-21-09

Mr. Forfeit

LBJ

103

Anderson

WBFF

0

Dual forfeit win

1-17-09

Mr. Forfeit

Houston Lee

103

McCallum Duals

WBFF

0

Dual forfeit win

1-17-09

Jeremy Poe

SA MacArthur

103

McCallum Duals

LBF 3:12

2-5

State Qualifier, finished 5th in region, won wrestle back

1-17-09

Ivan Nino

Travis

112

McCallum Duals

LBD 0-5

0-5

Wrestled up

1-17-09

Allen Ellis

Pflugerville

112

McCallum Duals

WBTF 15-0 5:49

15-0

Wrestled up and got shutout technical pin!

1-14-09

David Cabrera

McCallum

112

Anderson

WBF 2:55

7-3

Wrestled up and pinned!

1-10-09

Caleb Swyers

Churchill

103

Centex –Delco

LBD 1-7

1-7

Lee takes 4th place at Centex!!!

1-10-09

Mason Willis

SA Christian

103

Centex - Delco

WBMD 14-6

14-6

3rd major decision in a row!!!

1-10-09

Jesse Rocha

Akins

103

Centex - Delco

WBMD 13-3

13-3

Major decision, regional qualifier

1-10-09

Daniel Long

Travis

103

Centex - Delco

WBMD 10-2

10-2

Major decision, regional qualifier

1-9-09

Caleb Swyers

Churchill

103

Centex - Delco

LBD 5-9

5-9

 

1-9-09

Hank Ideker

Dallas Jesuit

103

Centex - Delco

WBTF 16-1

16-1

Tech pin!!!

1-7-09

Mr. Forfeit

Austin High

103

Anderson

WBFF

0

Forfeit win in dual meet

12-20-08

Petey Martinez

Katy

103

Doc Hess, Bryan

LBD 5-7

5-7

guessing on score

12-20-08

Reno Davison

Houston Lamar

103

Doc Hess, Bryan

WBD 8-6 OT

8-6

Overtime win!

12-20-08

Caleb Swyers

Churchill

103

Doc Hess, Bryan

LBF 4:19

4-13

 

12-13-08

Naason Dominguez

SA Reagan

103

SA Johnson

WBD 8-4

8-4

Lee wins 3rd place at Pederson Invitational !!!

12-13-08

Frank Stark

Judson

103

SA Johnson

WBF 1:35

5-0

 

12-13-08

Lorenzo Garcia

Victoria Memorial

103

SA Johnson

LBF 5:27

5-11

Unintentionally pins himself after being up 11-2

12-13-08

John Corkran

Roosevelt

103

SA Johnson

WBF 2:49

8-2?

 

12-10-08

Oscar Romero

Lanier

112

Lanier

WBTF 16-0

16-0

Impressive shut-out technical pin (Lee’s 2nd), regional qualifier

12-6-08

Rudy Vargas

Cinco Ranch

103

Woodlands

LBD 0-7

0-7

 

12-5-08

Juan Solorzano

Arlington

103

Woodlands

WBF 1:34

7-0

 

12-5-08

Stephen Contreras

College Park

103

Woodlands

LBF 0:36

0-5

Came in 2nd at Woodlands

12-3-08

Damien Pugh

Pflugerville

103

Anderson

WBD 6-4

6-4

 

12-3-08

Sammy Ivester

Westlake

103

Anderson

WBTF 15-0

15-0

Impressive shut-out technical pin (very hard to do)

11-22-08

Matthew French

Crockett

112

Capitol Classic

LBF 5:42

2-7

 

11-22-08

Logan Meekma

Bryan

112

Capitol Classic

LBD 0-6

0-6

Regional qualifier

11-19-08

Mr. Forfeit

TX Sc for Deaf

112

Anderson

WBFF

0

Dual forfeit win

 

Overall

26-17 = 60%

268-186

59%

 

@ 103lbs

19-12 = 61%

103 in Region 4

14-8 = 64%

 

 

Jordan Krenek, Sophomore

103/112

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

2-14-09

Regional Champship

Tournament

112

Blossom Center

7-8th Place

 

Wrestling up a weight class, Jordan places in 7-8th place!

2-14-09

Hersson Samarripa

PSJA

112

Regionals – SA

LBF 0:28

0-5

Opponent came in 6th at regionals!

2-13-09

Oscar Romero

Lanier

112

Regionals – SA

WBF 2:41

11-6

 

2-13-09

Arturo Sandoval

Akins

112

Regionals – SA

LBF 2:39

0-12

Regional Champion and State qualifier

2-13-09

Adrian Cruz

Ellison

112

Regionals – SA

WBD 6-4

6-4

 

2-7-09

District Championships

Tournament

112

Delco Center

1st Place

 

Jordan is District 27 Champion!

2-7-09

Oscar Romero

McCallum

112

Districts – Delco

WBF 4:00

16-7

Pin for 1st place win!, regional qualifier

1-31-09

Stephen Galbreath

Bowie

103

Burger Center

WBF 1:51

5-0

First period shutout pin!

1-31-09

Mr. Forfeit

Crockett

103

Burger Center

WBFF

0

Dual forfeit win

1-24-09

Miguel Gonzalez

Juarez-Lincoln

103

La Joya

WBF 2:47

10-2

 

1-24-09

Mr. Forfeit

McAllen

112

La Joya

WBFF

0

Dual forfeit win

1-23-09

Mr. Forfeit

Sharyland

103

La Joya

WBFF

0

Dual forfeit win

1-23-09

Mr. Forfeit

Corpus Christi Ray

103

La Joya

WBFF

0

Dual forfeit win

1-23-09

David Diaz

McAllen Rowe

103

La Joya

LBD 7-16

7-16

3rd Place in Region, and State qualifier

1-21-09

Arturo Sandoval

Akins

112

Anderson

LBF 5:14

3-17

1st Place in Region and State qualifier

1-21-09

Mr. Forfeit

LBJ

112

Anderson

WBFF

0

Dual forfeit win

1-21-09

Mr. Forfeit

Houston Lee

112

McCallum Duals

WBFF

0

Dual forfeit win

1-17-09

Albert Cisneros

SA MacArthur

112

McCallum Duals

WBD 12-8

12-8

Wrestled up and won!

1-17-09

Daniel Long

Travis

103

McCallum Duals

WBF 5:27

13-6

Regional qualifier

1-17-09

Mr. Forfeit

Pflugerville

103

McCallum Duals

WBFF

0

Dual forfeit win

1-14-09

Tan Le

McCallum

103

Anderson

WBF 0:37

2-0

Shutout first period pin!, regional qualifier

1-10-09

Mark Nava

Churchill

112

Centex –Delco

LBMD 2-15

2-15

Wrestled up to 112, regional qualifier

1-9-09

Blake Fuller

Hendrickson

112

Centex –Delco

WBF 3:49

9-4

Wrestled up to 112

1-9-09

Oscar Romero

Lanier

112

Centex - Delco

WBD 16-9

16-9

Wrestled up to 112, regional qualifier

1-9-09

Ivan Nino

Travis

112

Centex - Delco

LBF 5:36

4-19

Wrestled up to 112

1-07-09

Mr. Forfeit

Austin High

112

Anderson

WBFF

0

Dual forfeit win

12-03-08

Mr. Forfeit

Pflugerville

112

Anderson

WBFF

0

Dual forfeit win

12-03-08

David Nickelatti

Westlake

103

Anderson

LBF 3:04

0-8

 

11-22-08

Kyle Chassin

Morton Ranch

103

Capital Classic

WBD 8-7

8-7

Jordan wins the Capital Classic Tournament (his first!)

11-22-08

Jeremy Fuentes

SA MacArthur

103

Capital Classic

WBF 2:50

10-2

 

11-19-08

Derek Gamble

TX Sch for Deaf

103

Anderson

WBF 2:18

15-4

First match and first pin!

 

Overall

22-7 = 76%

149-151

50%

 

@ 112lbs

11-5 = 69%

112 in Region 4

10-5 = 67%

 

Zach Flores, Freshman

119

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

2-13-09

Gabe Jimenez

Bryan

119

Regionals – SA

LBF 2:17

0-7

Zach has a GREAT FRESHMAN YEAR!

2-13-09

Greg Gogonas

Bowie

119

Regionals – SA

LBF 0:26

0-5

Regional Champion and “most outstanding wrestler”

2-7-09

District Championship

Tournament

119

Delco Center

2nd Place

 

Zach is District 27 Runner-Up!

2-7-09

Alex Matos

McCallum

119

Districts – Delco

LBF 1:52

0-5

Opponent is 2x district champ

2-7-09

Sam McCombs

LBJ

119

Districts - Delco

WBF 3:43

7-4

 

1-31-08

Joseph Alva

Crockett

119

Burger Center

LBF 3:46

1-10