2007–2008 Wrestling Season Stats and Videos

 

Wrestler’s records are shown below and taken from the team’s scorebook or as recorded off the videos. WBD means win by decision. WBF mean win by a fall. WBMD means a win by a major decision which is 8 or more points. WBTF means win by a technical fall which is a 15 point or greater advantage. 3 different wrestler records are presented below; overall, “weight record”, and “Region 4 weight record”. The weight record does not include losses when the wrestler wrestled up a weight class and lost, but wins at higher weight classes are included. The Region 4 record is the wrestler’s performance against other varsity wrestlers from Anderson’s region in the State (Region 4) which gives an indication of likely performance at the Regional meet in San Antonio on February 8th and 9th. Forfeit wins against no opponent at a dual meet are not included in the win totals. Opponent rankings are taken from the Inside Texas Wrestling website rankings (www.insidetexaswrestling.com). Match points are shown for each match. 3 points were added to the score at the time of each pin. The wrestler that pinned his opponent received an extra 3 points on top of the score at that time as shown on the video. Matches with an asterisk (*) are estimated final scores because the video doesn’t exist. The presumption is that there was a takedown worth two points followed by a pin worth three, so many of these matches are estimated as 5-0, particularly for 1st period pins. The season point totals for each wrestlers are on three lines; the first line is their cumulative points for and against, followed by their match average for and against, followed on the last line by their season total point differential. A positive number indicates the wrestler out pointed his opponents.

 

 

Varsity Wrestlers

JV wrestlers are after the Varsity wrestlers)

 

District 27 Champions – See the Video!!!

 

UIL State Championship Wrestler Introductions

 

 

VARSITY WRESTLERS/ MATCHES

Weight

Name

Year

Total Points

Points %

Weight Record

Win %

Overall Record

Win %

103

Lee Nardo

Sophomore

200-253

44%

12-22

38%

12-22

35%

125

Gustavo Alvarez-Teran

Sophomore

22-51

30%

1-7

13%

1-7

13%

130

Bobby Arreola

Freshman

47-50

48%

2-4

33%

5-4

56%

135

Austin Moore

Junior

268-144

65%

30-7

81%

34-11

76%

140/145

Bobby Barney

Senior (co-captain)

577-64

90%

40-1

98%

40-1

98%

140/145

Joseph Langdon

Junior (co-captain)

266-162

62%

19-12

61%

19-14

58%

152

Jack Squier

Junior

239-182

57%

28-12

70%

28-15

65%

160/171

Colin MacMurtrie

Senior

288-205

58%

23-16

59%

23-19

55%

160/171/180

Zeke Solomon

Junior

76-87

47%

3-5

38%

8-11

42%

160/171

Evan Durrant

Junior

117-68

63%

12-5

71%

12-6

67%

180/189

Andrew Menke

Senior (co-captain)

344-190

64%

36-10

78%

36-11

77%

189

Robbie Tarantolo

Freshman

66-74

47%

5-6

45%

8-8

50%

215

Grant Jones

Senior

164-155

51%

17-14

55%

17-14

55%

215

Stanley Kurunwune

Freshman

20-57

26%

0-4

0%

1-8

11%

285

Jonathan Moore

Senior

106-117

48%

14-14

50%

14-14

50%

 

 

Team

2799-1858

60%

242-139

64%

258-165

61%

 

Varsity Team Leaders

Overall Wins

Bobby Barney

40

Andrew Menke

36

Austin Moore

34

Jack Squier

28

Colin MacMurtrie

23

Winning % at Weight

Bobby Barney

98%

Austin Moore

81%

Andrew Menke

78%

Evan Durrant

71%

Jack Squier

70%

Region 4 Wins and %s

Bobby Barney

18-0

100%

Austin Moore

21-2

91%

Andrew Menke

19-3

86%

Jack Squier

19-6

76%

Evan Durrant

12-5

71%

Total Points

Bobby Barney

577

Andrew Menke

344

Colin MacMurtrie

288

Austin Moore

268

Joseph Langdon

266

Jack Squier

239

Lee Nardo

200

Points %

Bobby Barney

90%

Austin Moore

65%

Andrew Menke

64%

Evan Durrant

63%

Joseph Langdon

62%

Colin MacMurtrie

58%

Jack Squier

57%

Highest Average Offensive Points per Match

Bobby Barney

+14.1

Joseph Langdon

8.2

Andrew Menke

7.3

Colin MacMurtrie

6.9

Evan Durant

6.5

Austin Moore

6.0

Lee Nardo

5.9

Jack Squier

5.6

Lowest Average Points Allowed per Match

Bobby Barney

1.5

Austin Moore

3.2

Evan Durrant

3.8

Andrew Menke

4.0

Jonathan Moore

4.1

Jack Squier

4.3

Zeke Solomon

4.6

Robbie Tarantolo

4.6

Average Match Points Differential

Bobby Barney

+12.51

Andrew Menke

3.28

Joseph Langdon

3.15

Austin Moore

2.76

Evan Durrant

2.72

Colin MacMurtrie

2.10

Jack Squier

1.30

Pins

Andrew Menke

19

Bobby Barney

17

Jack Squier

15

Grant Jones

14

Colin MacMurtrie

13

Austin Moore

13

Joseph Langdon

13

1st Period Pins

Jack Squier

11

Jonathan Moore

10

Andrew Menke

8

Austin Moore

8

Joseph Langdon

8

Grant Jones

8

Fastest Pins

Joseph Langdon

0:21

Evan Durrant

0:26

Joseph Langdon

0:26

Jonathan Moore

0:27

Grant Jones

0:28

Jonathan Moore

0:28

Jack Squier

0:28

Austin Moore

0:28

Jack Squier

0:28

Grant Jones

0:30

Technical Fall Wins

Bobby Barney

15

Joseph Langdon

1

Evan Durrant

1

Andrew Menke

1

Austin Moore

1

Jack Squier

1

Major Wins (8 or more points)

Bobby Barney

21

Colin MacMurtrie

6

Austin Moore

5

Lee Nardo

4

Joseph Langdon

3

Evan Durrant

3

Andrew Menke

2

Jack Squier

2

Grant Jones

1

Robbie Tarantolo

1

16 or more Points in a Match

Colin MacMurtrie

1/18

21

Austin Moore

1/19

20

Bobby Barney

2/9

20

Evan Durrant

1/16

20

Colin MacMurtrie

12/7

19

Bobby Barney

12/1

19

Bobby Barney

2/22

18

Bobby Barney

11/14

18

Bobby Barney

2/9

17

Colin MacMurtrie

2/9

17

Joseph Langdon

1/16

17

Bobby Barney

12/1

17

Bobby Barney

12/22

17

Bobby Barney

2/9

16

Jack Squier

2/2

16

Joseph Langdon

12/1

16

Bobby Barney

1/19

16

Lee Nardo

16

Bobby Barney

12/22

16

Bobby Barney

16

Bobby Barney

16

Andrew Menke

1/19

16

Bobby Barney

1/19

16

Shutout Decisions (non-Fall wins)

Austin Moore

9

Bobby Barney

9

Lee Nardo

4

Jack Squier

1

Andrew Menke

1

Robbie Tarantolo

1

Matches with no points allowed (includes Fall wins)

Austin Moore

20

Bobby Barney

16

Jack Squier

12

Andrew Menke

12

Grant Jones

11

# of Times Pinned

Bobby Barney

0*

Andrew Menke

0

Austin Moore

1

* Not since childhood

 

Matches Wrestled

Andrew Menke

47

Austin Moore

45

Jack Squier

43

Colin MacMurtrie

42

Bobby Barney

41

Joseph Langdon

33

Lee Nardo

32

Grant Jones

31

Jonathan Moore

28

 

Versus Ranked Opponents

(Ranked in top 5 in their city, region or state)

 

Weight

 

Name

 

Weight Record

 

Win %

% of losses to ranked

 

Vs State Qualifiers

 

Win

%

103

Lee Nardo

1-12

8%

60%

0-10

0

119

Gustavo Alvarez-Teran

0-0

0%

0%

0-0

0

130

Bobby Arreola

0-2

0%

67%

0-0

0

135

Austin Moore

14-8

64%

100%

3-5

38%

140/145

Bobby Barney

17-1

94%

0%

10-1

91%

140/145

Joseph Langdon

1-4

20%

40%

0-1

0%

152

Jack Squier

5-12

29%

100%

0-9

0%

160/171

Colin MacMurtrie

0-12

0%

75%

0-4

0%

160/171/180

Zeke Solomon

0-3

0%

60%

0-2

0%

160/171

Evan Durrant

0-2

0%

50%

0-2

0%

180/189

Andrew Menke

17-11

61%

100%

4-8

33%

189

Robbie Tarantolo

0-5

0%

100%

0-2

0%

215

Grant Jones

1-7

13%

50%

0-3

0%

215

Stanley Kurunwune

0-3

0%

75%

0-0

0%

285

Jonathan Moore

0-6

0%

33%

0-2

0%

 

 

56-88

39%

 

17-48

26%

 

103 pounds

Lee Nardo, Sophomore

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

2-8-08

Christian Uribe

PSJA Memorial

103

Regionals

LBD 3-11

3-11

Opp came in 6th, 22-10 record, senior

2-8-08

Arturo Sandoval

Akins

103

Regionals

LBD 2-9

2-9

Regional runner-up; 3rd loss to him, St Qfr

2-2-08

Awards Ceremony

District Chmpshp

103

Delco

1st Pl

 

Lee is District 27 Champion!!!

1-26-08

Dustin Stiegemeyer

Bowie

103

Bowie

LBF 2:48

0-10

Ranked #4 in State, #1 in Austin, State Qlfr

1-26-08

Reggie Justice

Travis

103

Bowie

WBD 15-8

15-8

 

1-23-08

Anthony Perez

Crockett

103

Anderson

WBMD 12-0

12-0

 

1-23-08

Arturo Sandoval

Akins

103

Anderson

LBF 4:13

0-9

#5 in State and #2 ranked in Austin, St Qlfr

1-19-08

Jaime Flores

La Joya

103

La Joya

WBD 7-6

7-6

Lost to Flores at Centex, exciting win at end

1-19-08

Rudy Gonzalez

Mission Veterans

103

La Joya

LBD 6-7

6-7

Opp ranked #2 in Rio Grande Valley

1-18-08

Lewis ?

Sharyland

103

La Joya

WBD 15-12

15-12

Exciting comeback win

1-12-08

David Nickelatti

Westlake

103

Centex

LBF

0-5*

Opp 4th, 2nd loss to him, #4 in Austin, St Qlfr

1-12-08

Caleb Swyers

Churchill

103

Centex

WBD 11-8

11-8

Opp #3 in San Antonio

1-11-08

Damion Pugh

Pflugerville

103

Centex

WBD 7-0

7-0

2nd win against Pugh this year

1-11-08

Paul Castillo

CC King

103

Centex

WBMD 10-0

10-0

 

1-11-08

Jaime Flores

La Joya

103

Centex

LBD 6-9

6-9

 

1-04-08

Jared Campbell

Lawton, OK

103

Lone Star

LBMD 14-2

14-2

 

1-04-08

Justin Carreon

Franklin El Paso

103

Lone Star

LBF 4:41

0-12

Opp ranked #1 in El Paso, State Qualifier

1-04-08

Tyler Irby

Highland Park

103

Lone Star

WBMD 16-5

16-5

 

1-04-08

Callum Weatherly

Klein Oak

103

Lone Star

LBF 5:19

6-16

2nd loss to Weatherly

1-04-08

Justin Mortenson

Alamosa, CO

103

Lone Star

LBF 1:02

0-7

Colorado team was state champion

12-22-07

Joey Altimore

Waller

103

Doc Hess

LBF 4:36

1-13

Opp ranked in Houston’s top 9

12-22-07

Josh Raymond

Brazoswood

103

Doc Hess

LBD 6-9

6-9

Opp ranked in Houston’s top 9

12-12-07

David Nickelatti

Westlake

103

Westlake

LBF

0-5*

Opp ranked #4 in Austin, St Qualifier

12-07-07

Adrian Sandoval

El Paso Eastwood

103

Woodlands

LBF 3:09

0-5

Opp placed 3rd, 2nd in El Paso, State Qualifier

12-07-07

Callum Weatherly

Klein Oak

103

Woodlands

LBF 2:23

2-11

 

12-05-07

Derrick Gamble

Texas Sch Deaf

103

Anderson

WBF 2:28

18-2

 

12-01-07

Lorenzo Garcia

Victoria Memorial

103

Cedar Park

WBD 11-7

11-7

Lee wins 4th at Cedar Park Tournament!!

12-01-07

Anthony Nunez

Henderson

103

Cedar Park

LBF 5:47

9-12

 

12-01-07

Dante Reynolds

Cedar Park

103

Cedar Park

LBF 4:47

3-16

Ranked #7 in State, #3 in Austin, State Qlfr

12-01-07

Scott Lampi

Vista Ridge

103

Cedar Park

LBF 5:46

3-17

2nd loss to Lampi

11-28-07

Lemieny

Pflugerville #2

103

Anderson

WBMD 9-0

9-0

 

11-28-07

Damion Pugh

Pflugerville #1

103

Anderson

WBF 3:32

7-0

 

11-20-07

Scott Lampi

Vista Ridge

103

Anderson

LBF 1:22

1-7

 

11-17-07

Alex Gilpin

SA Reagan

103

Bowie

LBF 1:51

0-5*

Opp is #2 in San Antonio, State Qualifier

11-17-07

Arturo Sandoval

Akins

103

Bowie

LBF 2:32

0-8

#5 in State, #2 in Austin!, St Qualifier

 

Overall

12-22

200-253 5.9-7.4 -53

* Lee probably had the toughest competition on the team! Almost half of Lee’s losses were to State qualifiers!

Weight

12-22

Region 4

11-12

 

119/125 pounds

Gustavo Alvarez-Teran, Sophomore

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

2-2-08

Awards Ceremony

District Chmpshp

125

Delco

3rd pl

 

Gus comes in 3rd place in District 27!!!

2-2-08

Alejandro Martinez

McCallum

125

District

WBF 4:42

12-1

His first varsity win and it was a pin!

2-2-08

Godfre Berny

LBJ

125

District

LBF 2:42

0-11

Opp came in 2nd in District

1-23-08

Peter Yanez

Akins

125

Anderson

LBF 4:48

8-14

Opp won 3 matches at Centex

1-19-08

Carlos Canos

La Joya

125

La Joya

LBF 0:38

0-5

Varsity match

1-19-08

Estaban Balboa

Mission Veterans

125

La Joya

LBF 1:02

0-5

Varsity match

1-18-08

Fernando Flores?

Sharyland

125

La Joya

LBF 1:54

0-5

Varsity match

1-18-08

Samuel Montiel

McAllen

125

La Joya

LBF 1:02

0-5

Varsity match

1-16-08

Daniel Deleon

Lanier

125

Anderson

LBF 1:07

2-5

His first varsity match!

 

Overall

1-7

22-51 2.8-6.4 - 29

* Gus won his last match of the season with an impressive pin!

Weight

1-7

Region 4

1-7

 

130 pounds

Bobby Arreola, Freshman

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

2-2-08

Awards Ceremony

District Chmpship

130

Delco

3rd Pl

 

Bobby come in 3rd in District 27!!!

2-2-08

Ben Ray

LBJ

130

District

LBF 2:46

2-10

Opp places 2nd in District

2-2-08

Cody Shafer

Lanier

130

District

WBF 3:13

5-0

2nd pin vs Shafer

1-19-08

David Saldana

La Joya

130

La Joya

LBF 0:49

0-5

Varsity match - #1 rated 130lb in the Valley

1-18-08

Marco Espinoza

Sharyland

130

La Joya

LBF 0:25

0-5

Varsity match - #1 rated 125lb in the Valley

1-18-08

Isaih Diaz

McAllen

130

La Joya

LBTF

1-16*

Varsity - might be wrong, don’t have final results

1-16-08

Cody Shafer

Lanier

130

Anderson

WBF 1:11

5-0

First Varsity match and pin!

12-22-07

Westlake JV

Westlake

142

Westlake

WBF 1:11

9-2

 

12-05-07

Hudson JV

Texas School for the Deaf

142

Anderson

WBF 0:43

5-4

 

11-28-07

Mcleod JV

Pflugerville

142

Anderson

WBD 10-3

10-3

 

11-20-07

Eubank JV

Vista Ridge

142

Anderson

LBD 10-5

10-5

His first match!

 

Overall w/JV

5-4

47-50 5.2-5.5 -3

 

Vars Weight

2-3

Vars Region

2-3

 

135 pounds

Austin Moore, Junior

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

2-22-08

Jason Rodriguez

SA Reagan

135

State Chmpshp

LBF 2:29

0-11

2nd loss to Regional Champion this year

2-22-08

D’andrea Carter

Euless Trinity

135

State Chmpshp

LBMD 2-14

2-14

Opp was State Champion!

2-22-08

Shawn Burroughs

Chapin

135

State Chmpshp

WBD 4-2 OT

4-2

Austin wins State Tournament match!

2-9-08

Awards Ceremony

Regional Cmpshp

135

San Antonio

2nd place

 

Austin is Region IV runner-up!!! He’s going to State!!!

2-9-08

Jason Rodriguez

SA Reagan

135

Regionals

LBMD 0-10

0-10

Championship match, Opp was 39-5, senior

2-9-08

Eduardo Diaz

McAllen Rowe

135

Regionals

WBD 4-3

4-3

Opp came in 5th with 35-2 record, was #1 seed

2-8-08

Frank Hernandez

Weslaco

135

Regionals

WBD 3-2

3-2

Opp came in 3rd with 26-4 record

2-8-08

Sal Medina

Cedar Park

135

Regionals

WBMD 14-0

14-0

Opp was 18-9

2-2-08

Awards Ceremony

District Chmpshp

135

Delco

1st place

 

Austin is District 27 Champion!!!

2-2-08

Winston Myer

LBJ

135

District

WBF 1:59

8-0

2nd win vs Myer, 30th win of season!

1-26-08

Zach Jonas

Bowie

135

Bowie

WBD 2-0

2-0

 

1-26-08

Albert Martinez

Travis

140

Bowie

WBF 3:01

12-2

Wrestled up

1-23-08

Justin Huerta

Crockett

135

Anderson

WBD 3-2

3-2

2nd win against Huerta, rated #5 in Austin

1-23-08

Bobby Rodriguez

Akins

135

Anderson

WBF 0:34

5-0

 

1-19-08

Leo Ramirez

La Joya

135

La Joya

WBD 11-5

11-5

Opp #3 ranked in Rio Grande Valley

1-19-08

Ricky Gutierrez

Mission Veterans

135

La Joya

WBTF 20-3

20-3

Opp #2 ranked in Rio Grande Valley

1-18-08

Jose Gomez

McAllen

135

La Joya

WBF 1:20

8-0

 

1-16-08

Santiago Gonzales

Lanier

145

Anderson

WBF 3:47

16-0

Wrestled up

1-12-08

Centex Invitational

Over 25 schools

135

Austin

1st Pl

 

Austin wins Centex Tournament!!!

1-12-08

Matt Grimaldo

Bowie

135

Centex

WBD 5-2

5-2

Opp ranked #2 135lb in Austin area

1-12-08

Neils Hazen

Westlake

135

Centex

WBD 3-1

3-1

Opp ranked #3 in Austin area, 20th win!

1-11-08

Blake Villa

Macarthur

135

Centex

WBMD 9-0

9-0

Opp ranked #3 in San Antonio area

1-11-08

Ruben Espino

Beeville

135

Centex

WBF 1:17

7-0

 

1-11-08

Joseph Lott

SA Roosevelt

135

Centex

WBF 1:02

5-0

 

1-04-08

Austin Lopez

Lawton, OK

135

Lone Star

WBMD 12-4

12-4

 

1-04-08

Xavier Portillo

Franklin El Paso

135

Lone Star

WBF 0:28

5-0

 

1-04-08

Briggs Montgomery

Highland Park

140

Lone Star

LBD 4-7

4-7

Wrestled up

1-04-08

Matt Isenberg

Klein Oak

135

Lone Star

WBF 3:03

7-1

 

1-04-08

Sean Mahaney

Alamosa, CO

135

Lone Star

LBD 0-7

0-7

Colorado team was state champion

12-22-07

Doc Hess Tournament

Over 40 Schools

135

Bryan

1st Pl

 

Austin wins Doc Hess bracket!!!

12-22-07

Corey Barron

Morton Ranch

135

Doc Hess

LBD 2-7

2-7

Opp ranked #3 in Houston

12-22-07

Tre McLean

Shoemaker

135

Doc Hess

WBMD 13-0

13-0

Opp ranked #2 in Region 4

12-22-07

John Kuhn

Katy

135

Doc Hess

WBD 1-0

1-0

Opp ranked #2 in Houston, #1 seed

12-22-07

Brett Bienvenge

Oak Ridge

135

Doc Hess

WBF 0:31

5-0

 

12-12-07

Jim Gianakopoulus

Westlake

135

Westlake

WBD 2-0

2-0

Opp beat Hazen #3 in Region 4 in wrestle-off

12-08-07

Woodlands Invitational

Over 30 schools

135

Woodlands

4th Pl

 

Austin wins 4th place in Tournament!!!

12-08-07

Georgio Romero

Klein

135

Woodlands

LBMD 2-12

2-12

Opp ranked #1 in Houston, finished 3rd

12-08-07

Justin Parada

Cypress Woods

135

Woodlands

WBF 2:10

3-0

Opp finished 6th in tournament

12-08-07

Jeff Wilson

Comeaux LA

135

Woodlands

WBD 3-2

3-2

 

12-08-07

Chris Warmack

Cypress Ridge

135

Woodlands

WBD 5-0

5-0

 

12-08-07

Marc Rocha

Second Baptist

135

Woodlands

LBD 6-13

6-13

Opp ranked top 7 in Houston, came in 5th

12-07-07

Josh Hollen

College Park

135

Woodlands

WBD 5-0

5-0

Opp ranked top 7 in Houston, seeded #4

12-07-07

Matt Youngblood

Henderson

135

Woodlands

WBD 6-0

6-0

Opp Beats Tournament 4th seed

12-05-07

Hudson

Texas Sch Deaf

140

Anderson

WBF 3:00

8-4

 

11-28-07

Tran

Pflugerville

140

Anderson

WBF 3:30

14-0

 

11-20-07

Allan Hanzel

Vista Ridge

140

Anderson

LBD 5-7

5-7

Opp ranked #4 in Austin at 140, VR captain

11-17-07

Quinn Bell

Leander

140

Bowie

LBD 5-13

5-13

Opp won tournament, ranked 3rd in Region 4

11-17-07

Ethan Pfeiffer

SA Macarthur

140

Bowie

LBD 2-4

2-4

Opp rated #2 in San Antonio

11-17-07

Justin Huerta

Crockett

140

Bowie

WBD 7-6

7-6

Opp rated #5 in Austin

11-14-07

Winston Myer

LBJ

140

Bowie

WBF 0:44

5-0

 

 

Overall

34-11

268-144

6.0-3.2

+ 124

* Austin went to State as only a junior!

Weight

30-7

Region 4

21-2

 

 

140 pounds

Bobby Barney, Senior, co-captain

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Point Totals

Comments

2-23-08

Awards Ceremony

State Championship

140

State Chmpshp

1st Place

 

ANDERSON’S BEST WRESTLER EVER!!!

2-23-08

Tyler Lee

Marcus

140

State Chmpshp

LBD 8-9

8-9

BOBBY TAKES 2ND AT STATE!!! All-State wrestler!

2-23-08

Daniel Strenstrom

Plano West

140

State Chmpshp

WBMD 12-2

12-2

Bobby wins 3rd state tournament match!

2-22-08

Taylor Clipper

Martin

140

State Chmpshp

WBD 6-5

6-5

Bobby wins 2nd state tournament match!

2-22-08

Mathew Zarazua

Americas

140

State Chmpshp

WBTF 18-0

18-0

Bobby wins 1st state tournament match!

2-9-08

Awards Ceremony

Regional Chmpshp

140

Regionals

1st Place

 

Bobby wins Region IV Championship!!! He’s going to State!!!

2-9-08

Peyton Burns

Westlake

140

Regionals

WBD 16-2

16-2

Opp came in 2nd, record of 32-13

2-9-08

Taylor Spivey

Judson

140

Regionals

WBTF 17-0

17-0

Opp came in 3rd, record 18-2

2-8-08

Angel Garcia

La Joya

140

Regionals

WBF 3:28

20-4

Opp’s record 14-5

2-8-08

Tyler Lemm

Bowie

140

Regionals

WBF 2:20

17-1

Opp’s record 6-2

2-2-08

Awards Ceremony

District Chmpshp

140

Delco

1st Place

 

Bobby wins District 27 Championship!!!

2-2-08

Steven Day

McCallum

140

District

WBF 2:20

14-1

 

1-23-08

Adrian Lafranco

Crockett

145

Anderson

WBF 2:00

22-4

 

1-23-08

Senior Night

Presentation

145

Anderson

 

 

Coach Muck introduction

1-19-08

Orlando Flores

La Joya

145

La Joya

WBTF 16-0

16-0

Opp ranked #2 in Rio Grande Valley

1-19-08

Joseph Pena

Mission Veterans

152

La Joya

WBTF 16-0

16-0

Wrestled up, 30th win of season!

1-18-08

Simon Cardenas

Sharyland

145

La Joya

WBF 3:18

18-5

 

1-18-08

Colton Pugh

McAllen

145

La Joya

WBF 2:21

16-4

 

1-12-08

Centex Invitational

Over 25 schools

140

Austin

1st Pl

 

Bobby wins Centex Tournament!!!

1-12-08

Peyton Burns

Westlake

140

Centex

WBMD 11-3

11-3

Opp ranked #4 in Region 4, 2nd win over

1-12-08

Allan Hanzel

Vista Ridge

140

Centex

WBTF 15-0

15-0

Opp ranked #4 in Austin area

1-11-08

David Balay

Texas Sch Deaf

140

Centex

WBTF 16-1

16-1

 

1-11-08

Elias Hoben

Bowie

140

Centex

WBF 2:29

16-0

 

1-04-08

Trenton Newell

Lawton, OK

145

Lone Star

WBTF 16-1

16-1

 

1-04-08

Jordan Taylor

Franklin El Paso

152

Lone Star

WBF 3:37

10-1

Wrestled up

1-04-08

Ben Solari

Highland Park

145

Lone Star

WBTF 16-0

16-0

 

1-04-08

Ron Singer

Alamosa, CO

145

Lone Star

WBF 1:01

5-0

Colorado team was state champion, 20th win!

12-22-07

Doc Hess Tournament

Over 40 schools

140

Bryan

1st Pl

 

Bobby wins superfinals at Doc Hess!!!

12-22-07

Peyton Burns

Westlake

140

Doc Hess

WBMD 10-1

10-1

Opp ranked #4 in Region 4

12-22-07

Colin Day

Strake Jesuit

140

Doc Hess

WBF 5:52

9-1

Opp ranked #5 in State, #1 in Houston

12-22-07

Matthew Blades

Episcopal

140

Doc Hess

WBTF 16-0

16-0

Opp ranked top 9 in Houston for 145s

12-22-07

Addison Boudreaux

Brazoswood

140

Doc Hess

WBTF 17-2

17-2

 

12-12-07

Sawyer Morris

Westlake

140

Westlake

WBD 6-4

6-4

Won in OT, wrestled up, Opp #2 in Region 4

12-08-07

Woodlands Invitational

Over 30 schools

140

Woodlands

1st Pl

 

Bobby wins 1st place in Tournament!!! Named Most Outstanding Wrestler!!!

12-08-07

Travis Blanchard

Lafayette LA

140

Woodlands

WBF 3:10

11-0

Championship match, Opp finished 2nd

12-08-07

Stephen Cordova

Klein

140

Woodlands

WBTF 15-0

15-0

Opp finished 5th, ranked 6th in Houston

12-08-07

Chase Cobb

Clear Lake

140

Woodlands

WBF 2:20

14-0

Opp finished 6th, ranked top 9 in Houston

12-07-07

Abdul Sule

Cypress Woods

140

Woodlands

WBF 3:30

13-1

 

12-07-07

Behzaid Paizi

St Thomas

140

Woodlands

WBF 2:46

13-0

 

12-05-07

McNeal

Texas Sch Deaf

145

Anderson

WBF 1:39

12-1

Wrestled up a weight class

12-01-07

Allan Hanzel

Vista Ridge

140

Cedar Park

WBF 1:10

8-0

Bobby wins Cedar Park Touranment!!!

12-01-07

Sal Medina

Cedar Park

140

Cedar Park

WBTF 19-2

19-2

 

12-01-07

Quinn Bell

Leander

140

Cedar Park

WBTF 17-2

17-2

Opp ranked 3rd in Region 4

11-17-07

Ryan Norton

Bowie

145

Bowie

WBMD 12-0

12-0

Bobby wins Capitol City Classic!!!!

11-17-07

Blake Hendricks

Cedar Park

145

Bowie

WBTF 16-1

16-1

Wrestled up a weight class, Aus #3 145

11-17-07

James Givens

Crockett

145

Bowie

WBF 2:37

19-2

Wrestled up a weight class

11-17-07

Piasecki

SA Reagan

145

Bowie

WBF 3:25

10-0*

Wrestled up a weight class

11-14-07

James Flores

LBJ

152

LBJ

WBTF 18-3

18-3

Wrestled up a weight class

 

Overall

40-1

577-64 14.1-1.5 + 513

* Bobby takes 2nd at Texas UIL State 140lb Championship!!!

Highest finish every for Anderson Trojan Wrestler!

Weight

40-1

Region 4

18-0

 

 

140/145 pounds

Joseph Langdon, Junior, co-captain

Date

Opponent

School

Weight

Location

Result

Total Points

Comments

2-9-08

Jordan Perez

Beeville

145

Regionals

LBD 7-8

7-8

Opp came in 3rd w/28-4 record, State Qualifier